• Najtrudniejsze jest pierwsze 25 lat...

Tytuł naszych warsztatów, na które chcemy Was zaprosić to słowa mojego (Pawła) dziadka, wypowiedziane podczas wesela : "Najtrudniejsze, kochani, jest pierwsze 25 lat a później to już jakoś leci..." Wówczas perspektywa ćwierćwiecza razem wydawała się nam niezwykle odległa, wręcz nierealna. Tymczasem ani się obejrzeliśmy, a jesteśmy małżeństwem od ponad 25 lat. Czy były one najtrudniejsze - jeszcze nie wiemy.
Na pewno nauczyliśmy się wiele o blaskach i cieniach bycia razem. Było to ogromne wyzwanie, które skłoniło nas do żmudnej pracy nad sobą i naszym małżeństwem. Czasem przestawaliśmy wierzyć, że nam się uda. Korzystaliśmy z mądrości i wsparcia życzliwych ludzi, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni, oraz pomocy terapeutycznej. Przeczytaliśmy wiele książek. Spędziliśmy dużo czasu na rozmowach, ostrych dyskusjach i odkrywaniu siebie nawzajem. Teraz czujemy się ze sobą szczęśliwsi, niż kiedyś.


Drugim naszym sukcesem jest to, że zbudowaliśmy lepsze relacje jako rodzice, z naszymi trzema dorosłymi już córkami. Doświadczenia zgromadzone na tej niełatwej drodze stały się kanwą do pomysłu warsztatowych spotkań na temat związków.
Myślą przewodnią naszej pracy z parami jest cytat z książki „Człowiek w poszukiwaniu sensu" V. E. Frankla:„Człowiek musi mieć swobodę wyboru Boga lub opowiedzenia się przeciwko Niemu , tak jak musi mieć swobodę opowiedzenia się za drugim człowiekiem, lub przeciwko niemu - w przeciwnym razie religia byłaby oszustwem, edukacja zaś mrzonką. Jedno i drugie zakłada bowiem, że jesteśmy wolni ; odrzucenie takiego założenia wypaczałoby sens zarówno religii, jak i edukacji.
Jednak wolność to nie wszystko. Stanowi zaledwie część historii i połowę prawdy. Wolność to tylko druga strona medalu, którego awersem jest odpowiedzialność. Jeżeli wolność nie będzie przeżywana w kategoriach odpowiedzialności, grozi jej wręcz degeneracja i przerodzenie się w zwykłą arbitralność"

Ten piękny fragment nabiera głębszego znaczenia w kontekście historii życia jego autora. Viktor Emanuel Frankl, Austriak żydowskiego pochodzenia, był profesorem neurologii i psychiatrii na Uniwersytecie Wiedeńskim przed II w wojną światową. Mimo, iż miał możliwość ucieczki z piekła nazizmu, nie skorzystał z przyznanej mu wizy amerykańskiej. Nie chciał opuszczać swoich rodziców, pacjentów i społeczności zagrożonej eksterminacją.
Więziony w obozach koncentracyjnych, między innymi w Auschwitz, stracił wszystkich swoich najbliższych: żonę, rodziców, rodzeństwo, a także nienarodzone dziecko, w wyniku aborcji , do której zmusiły ich władze hitlerowskie.

Po wojnie, czerpiąc ze swoich przeżyć, wiedzy i obserwacji życia w obozie, stworzył nowy kierunek w psychoterapii.
Taką wolność w wyborze treści i narzędzi pozostawimy uczestnikom naszych spotkań. Staramy się przekazać przede wszystkim zachętę i wsparcie w trudnej „sztuce kochania". W czasach narastającej konsumpcji i indywidualizmu, kiedy prawie połowa zawieranych małżeństw rozpada się, zachęcamy do wytrwałej walki o dobre życie we dwoje. Pragniemy, abyście na naszych warsztatach najwięcej nauczyli się o sobie. Niech będą dobrym impulsem do odkrywania bogactwa synergii , czyli różnorodności w służbie jedności.

Aby Wasze związki trwały 25 lat i dłużej...-Może nawet do końca świata.

O nas

Z wykształcenia jesteśmy lekarzami. Wspólnie prowadzimy praktykę medyczną, w której pracuje łącznie osiem osób, a także szkolenia zawodowe dla stomatologów. Nasza firma także stała się miejscem odkrywania zdrowego partnerstwa na płaszczyźnie biznesowej. W roku 2021 ukończyliśmy roczne podyplomowe studia na Wyższej Szkole Teologiczno - Społecznej w Warszawie na kierunku Poradnictwo i Terapia Małżeństw, które dały nam podstawy profesjonalnej wiedzy na temat związków. Małgosia skończyła również dwuletnie Studium Poradnictwa Psychologicznego w latach 2014-2016, a w 2018 roku I stopień kursu Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, a także inne szkolenia prowadzone przez Centrum Terapii TSR i De'Ignis Polska. Każde kolejne warsztaty i programy, które prowadzimy w czasie wakacji, są dla nas motywacją do szukania nowych pomysłów i do ciągłego dokształcania się.

Grzegorz Baczewski

Nasz mentor,
absolwent Wojskowej Akademii Medycznej , Zaocznego Seminarium Teologicznego , Seminarium Poradnictwa Chrześcijańskiego , UKSW - Instytutu Studiów nad Rodziną, SWPS - Seksuologii Klinicznej i Studium Reintegracji Społecznej. Od 2005 roku jest związany ze Społecznością Chrześcijańską Północ w Warszawie, gdzie kieruje pracą poradni. Żonaty od ponad 30 lat, ojciec dwóch dorosłych synów.

A teraz trwają wiara, nadzieja, miłość, te trzy. Z nich zaś największa jest miłość. 1 Kor.13:13

Warsztaty

Usłyszycie dlaczego małżeństwo „na całe życie", w dzisiejszych czasach, jest szczególnym wyzwaniem.

Poznacie najpopularniejsze mity (czyli kłamstwa) funkcjonujące wokół współczesnych związków.

Dowiecie się coś o sobie i swoim ukochanym współmałżonku, a także jak odczytać instrukcję obsługi człowieka w praktyczny sposób.

Zachęcimy Was, jak w praktyczny sposób dbać o delikatną strukturę małżeństwa.

Opowiemy o seksualności i jej roli w budowaniu relacji

W miłej atmosferze porozmawiacie ze sobą o ważnych sprawach

Zapraszamy maksymalnie 12 par.

Termin/Płatności

Najbliższy termin warsztatów 26 marca 2022 r. 10.00 - 18.00

Płatności: 160 zł/para oraz lunch 20 zł/osoba
W cenie skrypt, kawa, herbata.

Sala Konferencyjna, J.S Bacha 2 Warszawa IV piętro lokal 16 na końcu korytarza.

--> REJESTRACJA <--